SAN REMO
Nevybrali jste si?
REZERVACE

Tři křížky - Prameny

Západočeská národní přírodní památka Křížky, jinak také nazývaná jako Tři křížky, Tři Kříže či jen Kříže, patří k nejcennějším přírodním lokalitám na našem území. Křížky se nalézají v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, na severovýchodním okraji katastru obce Prameny. Oblast dostala název podle 3 kamenných křížů, které zde stojí – a poutají pozornost už z velké dálky.

Unikání biotop

Křížky jsou součástí největšího hadcového území v České republice. Území je státem chráněno pro unikátní biotop, na kterém převládají traviny, křoviny, vřesy a skalní rostliny.  V lokalitě na Křížku se vyskytuje hned několik druhů vzácných rostlin.

Například zde roste sleziník nepravý, sleziník hadcový, rožec kuřičkolistý, svízel sudetský, kociánek dvoudomý či například vemeník dvoulistý.

A z fauny jmenujme kupříkladu žluťáska borůvkového, otakárka fenyklového, slepýše křehkého, užovku hladkou, ještěrku obecnou nebo zmiji obecnou.

Kamenné kříže

S třemi zdejšími kříži, které se tu tyčí nad okolní krajinou, je spjata celá řada zajímavých mýtů a lidových pověstí. Pravda je ale mnohem prozaičtější. Kamenné kříže byly zhotoveny v polovině 19. století místním zbožným obyvatelstvem. A místo pro jejich vztyčení si vybrali z jednoduchého důvodu - protože tento geologický útvar je dominantou místní krajiny a kříže tam jsou dobře vidět.

V místním regionu je rozeseta i celá řada dalších drobných sakrálních památek (kříže, kapličky, boží muka…). A to dokládá, že místní obyvatelstvo v té době bylo jak zbožné, tak bohaté.

Upolínová louka pod Křížky

Nedaleko Třech křížků se nachází další přírodní skvost - Upolínová louka. I Upolínová louka je dnes státem chráněnou přírodní památkou (od roku 1990). A také v této lokalitě lze naleznout mnoho cenných druhů flory a fauny. Nejlepší období pro návštěvu louky je jaro, kdy kvetou upolíny.

Přečtěte si další tipy na výlety v okolí hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních

Cristal_Palace_tri_Krizky_Marianske_Lazne

keyboard_arrow_up
Hotel Cristal Palace v Marinskch Lznch hodnocen