SAN REMO
Nevybrali jste si?
REZERVACE

Klášter Teplá

Premonstrátský klášter Teplá představuje jednu z nejvýznamnějších kulturních památek v České republice. Jde totiž o starobylý klášter s více jak osmisetletou historií a tradicí. Klášter Teplá se nalézá na levém břehu řeky Teplá (nedalo obce Teplá).

Historie kláštera

Klášter Teplá byl založen roku 1193. A jeho zakladatelem byl blahoslavený Hroznata z Ovence, který do nově vzniklého kláštera přivedl premonstrátské řeholníky ze Strahova. Klášter se velmi rychle stal ekonomickým centrem celého regionu – a významnou mírou přispěl ke kolonizaci a hospodářskému rozvoji oblasti.

Klášter Teplá si během své mnohasetleté historie prošel jak dobami rozkvětu, tak dobami krizí a úpadku. Mnohokrát byl vypleněn, potýkal se požáry, morovými epidemiemi i nepřízní mocných. Jedné z nejhorších zkoušek byl však klášter paradoxně vystaven až v druhé polovině 20. století. V roce 1950 byl klášterní komplex komunistickým režimem zestátněn - a řeholnická činnost v klášteře byla přerušena až do roku 1990.

V roce 1990 byl klášter znovu navrácen premonstrátům, kteří započali postupnou obnovu chodu kláštera. V současnosti už klášter obývá řeholní komunita - a v klášterním kostele se znovu pořádají pravidelné bohoslužby. Klášter je dnes otevřen poutníkům i turistům. Je toho ale ještě hodně, co je potřeba napravit - na klášteře proto neustále probíhají rekonstrukce.

Prohlídky kláštera

Návštěvníci si mohou prohlédnout klášterní knihovnu s muzeem nebo barokní obytné křídlo kláštera. V létě se také v klášteře pořádají varhanní koncerty. A pro odbornou veřejnost je k dispozici unikátní klášterní knihovna. Klášter též provozuje vzdělávací centrum „Hroznatova akademie“, které pořádá workshopy pro veřejnost a vzdělávací programy pro školy.

Přečtěte si další tipy na výlety v okolí hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních

Cristal_Palace_Klaster_Tepla3_Marianske_Lazne Cristal_Palace_Klaster_Tepla2_Marianske_Lazne 

keyboard_arrow_up
Hotel Cristal Palace v Marinskch Lznch hodnocen