SAN REMO
Nevybrali jste si?
REZERVACE

Střed Evropy - Dyleň

Kde leží střed Evropy? Na tento titul aspiruje hned několik lokalit. Mnozí lidé jsou si však jisti tím, že střed Evropy se nachází na vrcholu hory Dyleň, která se nalézá v Českém lese v těsné blízkosti německých hranic.

Napoleonův střed Evropy

Vrchol hory Dyleň dosahuje nadmořské výšky 940 metrů, což z ní činí 2. nejvyšší horu Českého lesa. A právě o této hoře prý Napoleon Bonaparte prohlásil, že představuje zeměpisný střed Evropy. Alespoň tak se to říká. Na hoře je umístěn i kamenný sloup s touto informací. Ten se ale nenachází na vrcholu, nýbrž na svahu hory (asi kilometr jihozápadním směrem a více než sto nadmořským metrů níže). Zajímavé však je, že mnohá následná trigonometrická měření ukázala, že Napoleon mohl tenkrát mít pravdu (pokud to opravdu řekl). Záleží o všem na použité metodologii jednotlivých měření.

Hora Dyleň a člověk

Hora Dyleň představuje významný krajinný prvek – a pravděpodobně hrála velkou roli už v mytologii prvních lidí, kteří se u nás objevili. A česká i bavorská strana znají o této hoře celou řadu lidových bájí a pověstí. Hora přitahovala člověka i v moderním světě. Nejprve se tu objevily turistické spolky. A už dvacátých letech dvacátého století byla na hoře vybudována turistická chata, která ale fungovala jen roku 1948 (po vzniku střeženého pohraničního pásma byla jednoduše odsouzena k zániku).

Dyleň za Studené války

Za doby Studené války hora sloužila československé armádě jako odposlouchávací a pozorovací stanoviště pro monitoring bavorského prostoru. Říká se, že místní posádka dokázala monitorovat veškeré radiové vysílání v Bavorsku.

Současnost

V současnosti se na hoře nachází televizní a radiový vysílač a retranslační věž. Objekty jsou oploceny a veřejnosti nepřístupny.

Přečtěte si další tipy na výlety v okolí hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních.

 Cristal_Palace_Stred_Evropy2_Marianske_Lazne Cristal_Palace_Stred_Evropy3_Marianske_Lazne Cristal_Palace_Stred_Evropy1_Marianske_Lazne Cristal_Palace_Stred_Evropy_Marianske_Lazne

keyboard_arrow_up
Hotel Cristal Palace v Marinskch Lznch hodnocen