SAN REMO
Nevybrali jste si?
REZERVACE

Osada Kladská

Osada Kladská je jeden z nejzajímavějších turistických cílů v západních Čechách. Jedná se o malebnou osadu se stylovou architekturou, která je situována uprostřed překrásné přírody chráněné krajinné oblasti Slavkovský les (cca 7 km od Mariánských Lázní, pod které osada administrativně patří).

Historie osady

Okolí osady Kladská bylo nejprve využíváno pro vodohospodářství a rybníkářství. A třicátých letech šestnáctého století tu byl vybudován unikátní kanál s názvem „Dlouhá stoka“. Dlouhá stoka patří k našim nejvýznamnějším a nejzachovalejším stavebně-technickým památkám svého druhu. Dlouhá stoka měří přibližně 24 kilometrů (a navazuje na ni síť dalších kanálů o celkové délce cca 30 kilometrů).

Samotná osada Kladská byla založena knížetem Schönburg-Waldenburgem, jenž si na tomto místě nechal v roce 1875 postavit lovecký zámeček a pilu. Následně přibyly budovy pro  rentovní úřad, pro fořtovnu, pro úřednictvo a pro kočího. Také byla postupně vystavěna nová hospodářských stavení u zámečku a byl zprovozněn hostinec U tokajícího tetřeva. A na přelomu 19. a 20. století vzhled obce oživilo pět švýcarsko-tyrolského srubů.

Dnes je osada Kladská vyhledávaným cílem výletníků – a žije hlavě z turistického ruchu.

Výlety po okolí

Osada Kladská je ideální výchozí bod pro výlety po Slavkovském lese. Jedním ze skvělých způsobů, jak můžete poznat krásnou rázovitou místní přírodu, je procházka po naučné stezce Kladská. Tato stezka je zaměřena na biologii, geologii a historii lokality. Stezka začíná u loveckého zámečku knížete Schönburg-Waldenburga a provede vás kolem Kladského rybníka a kolem přírodní rezervace Kladské rašeliny. Po trase je pro výletníky připraveno mnoho odpočívadel, vyhlídkových míst a také celá řada informačních panelů. Stezka je fyzicky nenáročná a měří přibližně 2 km.

Služby pro návštěvníky

V osadě funguje hostinec U tetřeva, kde je možné se občerstvit a poobědvat. Osada také disponuje autobusovou zastávku - a v letní sezóně do osady zajíždějí i cyklobusy.

Přečtěte si další tipy na výlety v okolí hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních

keyboard_arrow_up
Hotel Cristal Palace v Marinskch Lznch hodnocen