SAN REMO
Nevybrali jste si?
REZERVACE

Západočeské krajské město Karlovy Vary snad není třeba ani představovat. Karlovy Vary totiž patří k  nejznámějším lázeňským městům na světě. Město je vystavěno na okraji Slavkovského lesa, na soutoku Ohře, Rolavy a Teplé.

Založení lázeňského města

Karlovy Vary jsou neodmyslitelně spjaty se slavnou postavou Karla IV. Traduje se, že právě jeho družina byla prvním objevitelem místních horkých pramenů. A tradice také říká, že Karel IV. byl tím prvním člověkem, jenž odhalil léčivou moc zde vyvěrajících pramenů.

Jisté však je to, že město a místní lázeňství opravdu vznikly z iniciativy Karla IV., který se v druhé polovině čtrnáctého století postaral o založení místních lázní. A již 14. srpna 1370 dostaly Karlovy Vary od císaře Karla IV. výsady královského města. A 6. července 1401 bylo městu uděleno zvláštní postavení lázeňského města (a také právo azylu a status otevřeného města).

Rozvoj lázeňství

Největší rozmach lázeňství zaznamenaly Karlovy Vary v 18. a 19. století. V 18. století začaly Karlovy Vary navštěvovat i velmi významné osobnosti. Například Petr I. Veliký či kupříkladu Johann Wolfgang Goethe.

Věhlas místních lázní od 18. století neustále rostl – a na začátku 20. století už Karlovy Vary příslušely k absolutní světové lázeňské špičce. Posléze se však věci zkomplikovaly, když karlovarské lázeňství bylo komunistickým režimem postátněno a „Železnou oponou“ odříznuto od západního světa. Avšak po roce 1989 se karta zase začala obracet ve prospěch zdejšího lázeňského turismu – a Karlovy Vary opět patří k světové špičce.

Pamětihodnosti města

V Karlových Varech je toho hodně k vidění – kolonády, vřídla, prameny, sakrální stavby, muzea, galerie... Mezi nezajímavější pamětihodnosti Karlových Varů patří například: Vřídelní kolonáda, Tržní kolonáda, Rozhledna Diana, Stará Louka, Nová Louka, Dvořákovy sady, Jelení Skok... Karlovy Vary se mohou pochlubit i svými malebnými lázeňskými lesy a úžasnou okolní přírodou.

Přečtěte si další tipy na výlety v okolí hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních

keyboard_arrow_up
Hotel Cristal Palace v Marinskch Lznch hodnocen