SAN REMO
Nevybrali jste si?
REZERVACE

Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou je malebné historické městečko v Karlovarském kraji. Městečko se může pochlubit atraktivním historickým centrem, gotickým hradem, renesančním palácem a barokním zámkem, ve kterém je vystavována nejvýznamnější románská zlatnická památka na našem území – „Relikviář svatého Maura“. Bečov je situován v oblasti Slavkovský les (mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi).

Historie města

První spolehlivý pramen, ve kterém je Bečov zmiňován, pochází z roku 1349 – a hovoří se v něm o budování místního hradu. V té době byl Bečov ještě malou nevýznamnou osadou. Díky těžbě cenných kovů ale význam Bečova začal postupně narůstat. A roce 1387 se už o Bečově píše jako o městečku.

Relikviář svatého Maura v Bečově

Relikviář svatého Maura, který se nachází v bečovském zámku, je pravděpodobně druhou nejvýznamnější movitou kulturní památkou v České republice (po korunovačních klenotech).

Krásně a bohatě zdobený románský Relikviář svatého Maura byl vyroben na počátku 13. století na zakázku mocného rodu Rumigny, který disponoval ostatky svatého Jana Křtitele a svatého Maura – a nový relikvář jim měl posloužit pro jejich uložení. Posléze byly do relikviáře uloženy i další ostatky. Předpokládá se, že se jedná o ostatky sv. Apolináře a sv. Timoteje.

A jak se Relikviář svatého Maura dostal do Bečova? V roce 1838 relikviář zakoupil šlechtic Alfred de Beaufort-Spontin – a ten jej nechal roku 1889 přemístit na svůj zámek v Bečově. Ale během druhé světové války se relikvář ztratil – a byl znovu objeven až v roce 1985. Relikviář svatého Maura byl poté pečlivě zrestaurován a od roku 2002 je vystavován v bečovském zámku.

Další pamětihodnosti Bečova

Krom výše zmíněných památek za vidění stojí také například historická budova radnice, barokní sloup a socha Panny Marie ze 17. století, farní kostel svatého Jiří z 18. století nebo pozůstatky židovské synagogy. A pokud máte zájem, tak zde můžete navštívit i botanickou zahradu či místní muzeum historických motocyklů a hraček.

Přečtěte si další tipy na výlety v okolí hotelu Cristal Palace v Mariánských Lázních

Cristal_Palace_Becov2_Marianske_Lazne Cristal_Palace_Becov1_Marianske_Lazne

keyboard_arrow_up
Hotel Cristal Palace v Marinskch Lznch hodnocen