Hotel Cristal Palace

Hotel Cristal Palace

Komfort v srdci Mariánských Lázní!

Spa & wellness hotel Cristal Palace se nachází v centru města Mariánské Lázně, v těsné blízkosti lázeňských parků a hlavní kolonády se světoznámou Zpívající fontánou.

Komfortně zařízené ubytování. Wifi internet v celém hotelu a internetový koutek zdarma. Možnost ubytování s Vaším domácím mazlíčkem. Parkování v podzemní garáži.
Tradiční česká kuchyně oceněná certifikátem Czech Specials a speciality z mezinárodní kuchyně.

Hotel je plně klimatizovaný.

Dva vlastní unikátní minerální prameny Edward VII. & Augustin přímo v hotelu!

Léčení pomocí místních přírodních zdrojů a rozmazlující procedury v nově zrekonstruovaném balneo centru.

Kromě wellness balíčků a klasických léčebných pobytů nabízíme i možnost rezervace tee time na golfových hřištích karlovarského kraje, vč. slevového voucheru na green fee.

U nás se budete cítit jako znovuzrození!

Od roku 2015 je celý hotel nekuřácký

Historie hotelu Cristal Palace

Již od r. 1789 na místě dnešního hotelu Cristal Palace stával primitivní dřevěný mlýn mlynáře Izáka Kohnhäusera. Později byl původní mlýn zbořen a v roce 1819 zde vznikl nový mlýn s pilou, pro který se vžilo pojmenování „MARIENBADER MÜHLE“.

1

Konhauserův dřevěný mlýn z roku 1789 (zcela vlevo)

Mlynář Thomas Arnold zřídil vedle pily a mlýna teké šenk, který zprvu sloužil od jihu přijíždějícím formanům a kočím.

2

Arnoldův mlýn po roce 1818

Postupně začal podávat kávu a vlastní pečivo lázeňským hostům. Tak se objekt pozvolna změnil v první mariánskolázeňskou výletní kavárnu.

Screen Shot 2016-05-03 at 10.10.47

Výletní kavárna Marienbader Mühle

Mlýn byl až do druhé poloviny 19. století odříznut od vlastních lázní lukami. Hosté však na svých zdravotních procházkách stále častěji vyhledávali zdejší idilycké posezení v kavárně a “Mlýn” se stal postupně útočištěm mariánskolázeňských romantiků. Roku 1845 zde prožil Richard WAGNER svůj „lohengrinský rok“. Romantické prostředí na něj silně zapůsobilo a zde v něm poprvé vzklíčila myšlenka na jeho poslední operu Parsifala.

V roce 1872 se ve mlýně přestalo definitivně mIít a následovala přestavba na dvoupatrový hostinec s bohatě zdobenou fasádou v tzv.lázeňském slohu.

3

Dvoupatrový hotel po roce 1870

V roce 1929 byla budova hostince přestavěna na moderní pětipatrový hotel. Stavba byla natolik kvalitní a nadčasová, že hotel vydržel pouze s drobnými úpravami až do devadesátých let 20. století

4

Čtyřpatrový hotel z roku 1929

Po mnoha konzultacích se zástupci města, urbanisty,  a architekty, bylo v roce 1993 rozhodnuto o demolici hotelu a následné výstavbě kompletní nové budovy. Kolaudace nového hotelu proběhla v roce 1996.